Seksualność człowieka jest sferą emocji i zachowań, których biologicznym celem jest współżycie seksualne mężczyzny i kobiety zmierzające między innymi do posiadania potomstwa. Endokrynologia zajmuje się jednym z aspektów tego problemu: omawia zagadnienie regulacji hormonalnej. Z całej obszernej problematyki endokrynologii najbliższa seksuologii jest ta jej część, która zajmuje się rozwojem dwóch morfologicznie, fizjologicznie i psychicznie odmiennych płci, ich funkcjami seksualnymi i rozrodczymi.

Ponieważ podstawą współczesnych koncepcji endokrynologii jest pojęcie hormonu uważanego za materialny substrat informacji przenoszonej w organizmie, traktujemy endokrynologię jako naukę o regulowaniu czynności życiowych na drodze hormonalnej. Dlatego też, po dokonaniu przeglądu podstawowych pojęć, przedstawiamy przedmiot naszych zainteresowań – człowieka, jako jednostkę seksualnie zróżnicowaną, o określonej ciągłości rozwoju. Opisujemy przebieg różnicowania seksualnego w fazie prenatalnej, postnatalnej i w okresie dojrzewania, zmiany fizjologiczne zachodzące u kobiety i mężczyzny w stanach podniecenia seksualnego, relację między czynnością hormonów a zachowaniem seksualnym oraz endokrynologię starzenia się funkcji rozrodczych.

Nie mogąc całkowicie pominąć zagadnień neuroendokrynologicznych, staraliśmy się ograniczyć do przedstawienia najważniejszych pojęć z tej dziedziny, niezbędnych dla zrozumienia funkcjonowania endokrynnych układów regulacyjnych. Czytelnikom zainteresowanym tymi zagadnieniami zwracamy uwagę na rozdział napisany przez Rudolfa Klimka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *