W fazie miesiączki określenie kształtu komórek jest trudne nie tylko wobec zaciemnienia obrazu przez krew, śluz i ciałka białe, lecz również przez występowanie ich w skupiskach. Komórki należą głównie do warstwy powierzchniowej i oddziałują zasadochlonnie. Trafiają się i elipsowate komórki warstwy pośredniej z jądrem położonym odśrodkowo. Pod koniec miesiączki pojawia się coraz więcej komórek powierzchniowych, przy czym trafiają się już komórki kwasochłomie z małym piknotycznym jądrem, ale przewaga komórek zasadochłonnych jest przytłaczająca. Zaznacza się spadek liczby krwinek czerwonych, ale krwinki białe i śluz są jeszcze obecne. Faza ta trwa 4-5 dni.

W fazie pomiesiączkowej wydzielina pochwy zawiera zmniejszającą się stopniowo liczbę krwinek czerwonych, białych, śluzu i strzępków komórek. Zasadochłonne nabłonki warstwy powierzchniowej o jądrze umieszczonym obwodowo występują w grupach. Liczba płaskich o mniejszym jądrze komórek kwasorhłon- nych wzrasta stopniowo. Trafiają się również komórki warstwy pośredniej, o jądrze wydłużonym, położonym na boku. Faza ta trwa 6-8 dni.

W fazie przedowulacyjnej komórki kwasochłonne są już w większości, a liczba powierzchniowych komórek zasadochłonnych zmniejsza się z dnia na dzień. Występują duże komórki kwasochlonne, nie wykazujące pofałdowań, ojądrach małych, a nawet szczątkowych (kiedy ulegają coraz większemu rogowaceniu). W proto- plazmie komórek trafiają się ziarnistości, rozmieszczone przeważnie wokół jądra. Ciałek białych nie ma prawie zupełnie. Okres ten trwa 2-3 dni.

Fazę owulacyjną cechuje występowanie dużych, jasnych komórek kwasochłon- nych o małym szczątkowym jądrze. Nie ma krwinek białych ani śluzu. W zarodzi komórek zrogowaciałych wykazać można ziarnistości kwasochlonne. Stwierdza się obecność widu komórek całkowicie zrogowaciałych, o lekko pofałdowanych brzegach bez jądra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *