: https://www.kriosonik.pl/uslugi/terapia-manualna-opole/

Leczenie raka trzonu macicy polega, jeśli to tylko możliwe, na zabiegu operacyjnym, gdyż stosowanie energii promienistej nie daje tu na ogół dobrych wyników wobec małej wrażliwości raka gruczołowego na promienie radu i Roentgena. Operacja nie jest trudna, a przy umiejętnym doborze przypadków pooperacyjna śmiertelność pierwotna nie jest wiele wyższa niż po usunięciu macicy z mięśniakiem. Usuwanie tkanki łącznej na dużej przestrzeni, jak przy zabiegu brzusznym Wertheima, nie jest w raku trzonu koniecznością, gdyż choroba jest ograniczona przez dłuższy czas tylko do macicy, a wskutek tego istnieje znacznie mniejsze niebezpieczeństwo skaleczenia sąsiednich narządów w czasie zabiegu. Przydatków macicy nie można jednak w żadnym przypadku pozostawić, gdyż jest możliwość przerzutu raka trzonu do jajników. doczność pola operacyjnego, umożliwia niejszy sposób postępowania.

Odsetek przypadl.ów’wyleczenia {5 lat bez nawrotu) jest po operacjach z powodu raka trzonu macicy przeszło dwa razy większy niż po zabiegu Wertheima w raku szyjki. Należy jednak podkreślić, że i liczba kobiet zgłaszających się do zabiegu w stanie umożliwiającym operację jest w raku trzonu znacznie większa niż w raku szyjki macicy, wynosi bowiem około 7°% przypadków.

Całkowite usunięcie macicy z powodu raka trzonu wykonujemy bądź drogą pochwową, bądź po otwarciu jamy brzusznej. Zabieg pochwowy jest w tych przypadkach łatwiejszy i jeśli warunki są odpowiednie, jest z pewnością mniejszym wstrząsem dla chorej. Mimo to jednak wielu operatorów wybiera usunięcie macicy drogą brzuszną, co daje lepszą wi- kontrolę węzłów chłonnych i dokład-

Spośrod nawrotów raka trzonu najczęstsze są nawroty miejscowe, które stanowią przeważającą część przypadków nawrotów. Dochodzi do nich zazwyczaj w bliźnie pooperacyjnej w sklepieniu pochwy oraz na bocznej ścianie pochwy. O wiele rzadziej zdarzają się nawroty w bliźnie powłok brzusznych. Nawroty raka w tkankach sąsiadujących z macicą (pochwa, srom) i nawroty w węzłach chłonnych (przede wszystkim lędźwiowych) stanowią około 25% wszystkich przypadków nawrotów raka trzonu. Nawroty w odległych narządach (przerzuty) występują głównie w wątrobie, znacznie rzadziej w płucach, kościach itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *