Mieszanki mleczne przyrządzić możemy każdorazowo przed karmieniem, lub też przygotowujemy od razu całkowitą ilość mieszanki, przechowując ją w chłodnej temperaturze na całodzienne karmienie.

Butelki, jak i wszystkie naczynia służące do przygotowania mleka lub mieszanki dla dziecka, po każdym karmieniu przepłukujemy zimną wodą i myjemy bardzo dokładnie, najlepiej w ciepłej wodzie z dodatkiem sody (1%, tj. lVa łyżeczki do herbaty na litr wody). Smoczki wycieramy zwykłą solą kuchenną, płuczemy dokładnie i przechowujemy na sucho w zamkniętym naczyniu szklanym. Smoczki 1—2 razy dziennie należy przez kilka minut gotować w wodzie celem ich odkażenia.

Temperatura pożywienia sztucznego powinna wynosić około 4-0°. Kontrolujemy ją w ten sposób, że przed karmieniem wylewamy kilka kropel pożywienia na grzbiet ręki. Niedopuszczalne jest mierzenie temperatury przez popijanie mleka z butelki bezpośrednio lub przez smoczek ustami, gdyż w ten sposób łatwo wprowadza się zarazki do jamy ustnej dziec- Ryc. 42. Karmienie sztuczne. ka. Butelkę należy podawać dziecku tak, jak gdyby matka podawała pierś dziecku, tzn. matka powinna trzymać dziecko w takiej samej pozycji jak podczas-karmienia piersią (ryc. 42). Taki sposób podawania warunkuje prawidłowe przyjmowanie mleka przez dziecko, a zarazem zwiększa osobisty kontakt między matką a dzieckiem, co doskonale wpływa na psychiczny stan matki i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *