Odłączanie od piersi zaczyna się od wprowadzenia dokarmiania. Przy odłączaniu dziecka od piersi należy kierować się następującymi wytycznymi:

– 1) liczbę posiłków sztucznych zwiększać stopniowo

– 2) początkowo podawać małe ilości pożywienia zastępczego i stopniowo je zwiększać do wartości należnych

– 3) nowe potrawy wprowadzać po przyzwyczajeniu się dziecka do po' przedniej

– 4) przyzwyczajać dziecko stopniowo do pożywienia gęstego i jedzenia łyżeczką-,

– 5) nie wolno odłączać dziecka od piersi w czasie choroby i w miesiącach letnich.

Z karmienia piersią przechodzi się na posiłki z mleka krowiego w ten sposób, że co tydzień zamiast jednego karmienia piersią podajemy mleko krowie, przy czym zaczynamy zwykle od ostatnich, tj. wieczornych posiłków.

Dla zapobieżenia zastojowi pokarmu w piersi polecamy karmiącej ograniczenie w przyjmowaniu płynów i zażywanie środków przeczyszczających (sól gorzka).

W przypadkach opornych dobre wyniki daje wstrzykiwanie środków estrogennych, w dość pewny sposób sprzyjające zahamowaniu wydzielania gruczołów mlekowych.

Do mleka pełnego krowiego dodajemy węglowodany

Do mleka pełnego krowiego dodajemy węglowodany w postaci zwykłego cukru buraczanego w ilości 5% (łyżeczka do herbaty na 1-0-0 g) lub jeżeli chcemy podawać je bardziej skoncentrowane (w niektórych przypadkach), w ilości 8,5%. Wartość odżywcza 1-0-0 g mleka z dodatkiem cukru 5% = 13-0 nemów, 8,5% = 15-0 nemów.

W przerwach między posiłkami

Zmianę diety niemowlęcej przy odłączaniu od piersi ilustruje podany niżej schemat.

W przerwach między posiłkami podajemy soki owocowe, przetarte owoce. W drugim kwartale dodajemy do posiłków 2—3 razy tygodniowo 1h żółtka, w czwartym kwartale mielone lub skrobane mięso do zupy lub wątróbkę cielęcą mieloną.

Odżywianiem mieszanym nazywamy odżywianie niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia częściowo piersią, częściowo mlekiem krowim.

Najczęstszymi przyczynami zmuszającymi do stosowania odżywiania mieszanego są: niedostateczna wydajność gruczołów sutkowych, niedostateczne pobudzenie czynności -gruczołów sutkowych wskutek słabego ssania przez wątłe niemowlę, wcześniaka, niedobór pokarmu, gdy chodzi o karmienie bliźniąt, przewlekłe choroby matki, wymagające ograniczenia karmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *