: https://atelier103.pl

Śluzówka, która ma już w tym czasie około 5 mm grubości, wyraźnie dzieli się na warstwę podstawową (basalis) i jej pochodną – czynnościowy (functionalis). Różnice w budowie histologicznej warstwy czynnościowej umożliwiają wyodrębnię nie w niej dwóch pokładów. Pierwszy, zewnętrzny, leżący bezpośrednio pod nabłonkiem wyścielającym jamę macicy, zwie się warstwą zbitą (compacta). Składa się ona przeważnie z rozpulchnionego utkania łącznotkankowego, które zawiera zakończenia gruczołów. Drugi, głębszy pokład, prawie dwa razy grubszy od poprzedniego, nosi nazwy warstwy gąbczastej (spongiosa). Znajdują się tu najbardziej rozszerzone części gruczołów macicy, leżące wśród tkanki łącznej. Warstwa najgłębsza – trzecia – zwie się podstawową. Nie bierze ona udziału w zmianach okresowych śluzówki. Składa się z komórkowego, łącznotkankowego utkania, zawierającego dna gruczołów (ryc. 40). a – po miesiączce

W ostatnich dniach okresu wy- dzielniczego tętniczki zaopatrujące śluzówkę rozszerzają się, grubieją, skręcają i tworzą w warstwie czynnościowej liczne odgałęzienia W tym okresie w jajniku dojrzewa ciałko żółte.

Jeżeli jajo wędrujące przez, jajowód nie zostanie zapłodnione, przygotowana w ten sposób śluzówka trzonu macicy musi ulec zmianom wstecznym, a powierzchowne jej warstwy (compacta i spongiosa) zostają wydalone podczas miesiączki. Wydalenie to poprzedza ustanie czynności wydzielniczej gruczołów i opróżnienie ich, zniszczenie i rozpad warstwy czynnościowej śluzówki oraz wylew krwi (do krzepnięcia której nie dopuszczają zaczyny znajdujące się w rozpadłych komórkach) do utkania śluzówki i do jamy macicy.

Miesiączka. W czasach dawniejszych krwawienie miesięczne uważano za proces odtruwający i oczyszczający ustrój kobiety od niepotrzebnych i szkodliwych dla niej substancji, a jednocześnie uwalniający ją od nadmiaru krwi. Tego rodzaju tłumaczenie stało się bezprzedmiotowe po wykazaniu zmian okresowych nają się w nim zmiany wsteczne, które trwają jednak nieraz aż do porodu.

Zmianom, polegającym na dojrzewaniu pierwotnego pęcherzyka i przekształcaniu się go w pęcherzyk Graafa w jajniku kobiety, a później – po jajeczkowaniu – na powstawaniu z niego miesiączkowego ciałka żółtego, odpowiadają ściśle od nich zależne okresowe zmiany w błonie śluzowej trzonu macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *