: http://superdent.bytom.pl

O wpływie ciepła na kobiece narządy rodne wspominano wielokrotnie omawiając znaczenie, jakie dla schorzeń ginekologicznych ma leczenie wodą. Celem termo- terapii w każdej jej postaci jest przyspieszenie procesu krążenia i wywołanie przekrwienia wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych w obrębie nńednicy małej przez stosowanie ciepła miejscowo lub na całe ciało.

Do termoterapii nadają się przede wszystkim zmiany zapalne macicy, przydatków i ich otoczenia w okresie podostrym i przewlekłym. Ciepło działa w tych przypadkach korzystnie, kojąc bóle i przyspieszając wchłanianie wysięku zapalnego oraz wywołując rozpulchnienie zrostów, i to tym bardziej, im wyższe stosujemy temperatury.

Obok zmian zapalnych do leczenia ciepłem nadają się te schorzenia ginekologiczne, w których sprowadzenie przekrwienia w obrębie miednicy małej jest rzeczą bardzo pożądaną, a więc przypadki niedomogi jajników z następową niepłodnością, niedorozwoju macicy, pewne zaburzenia miesiączki (bolesne miesiączkowanie), zapalenia chroniczne pęcherza, zwłaszcza jeśli towarzyszą im kurczowe bóle. W ostrych sprawach zapalnych kobiecych narządów rodnych leczenie ciepłem nie daje wyników. Stosowanie termoterapii w przypadkach ciąży pozamacicznej byłoby również błędem. Ale i w ciąży prawidłowej energiczne stosowanie ciepła (diatermia, gorące powietrze) jest przeciwwskazane, zwłaszcza w pierwszych jej czterech miesiącach. W drugiej połowie ciąży można – przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – zalecać w razie potrzeby ciepłe okłady i naświetlania.

Przeciwwskazaniem do termoterapii jest również stwierdzenie u kobiet z przewlekłymi schorzeniami narządów miednicy małej, histerii, zaburzeń czucia w zakresie nerwów skóry (możliwe poparzenie), a przede wszystkim organicznych wad serca i ciężkich chorób pluć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *