Wśiód ognisk nabłonka płaskiego można czasami znaleźć reszty nie zniszczonych gruczołów trzonu. Niekiedy, ale bardzo rzadko, zdarza się rak o budowie mieszanej (carcinoma partim adenomatoides pariim cancroidale).'

Duże znaczenie dla rozwoju raka śluzówki trzonu ma zachowanie się warstwy mięśniowej macicy. Czasami mięsień macicy zdaje się jakby nie stawiać oporu procesowi nowotworowemu. Dochodzi wówczas szybko do zniszczenia mięśniówki. Macica nie ulega w tych przypadkach powiększeniu, ale robi wrażenie niewielkiego, miękkiego tworu, wypełnionego kruchymi, szarawymi masami, które powstały z rozpadu tkanek. Zdarza się to przeważnie u staruszek.

O wiele częściej dochodzi jednak do przerostu macicy, który następuje wolno i wiedzie do stopniowego zgrubienia ścian narządu. Przerostowi ulega tylko trzon, tak że w porównaniu z jego rozmiarami szyjka robi wrażenie niezwykle małej. Przerost ten zapobiega przebiciu się nowotworu do jamy otrzewnowej i chociaż rak wrasta w warstwę mięśniową macicy, rzadko kiedy i to w późnym okresie jego rozwoju dochodzi do zrakowacenia otrzewnej.

Jest rzeczą znamienną, że proces rakowy ogranicza się znacznie dłużej do samej macicy, jeśli rozwija się w jej trzonie, niż jeśli toczy się w szyjce tego narządu. W niektórych przypadkach jednak nowotwór wrasta w ścianę mięśniową macicy, i szerzy się wyraźnie w kierunku szyjki i pojawia się w jej kanale w postaci jakby polipa. Niekiedy też – choć jak już wspomniano w rzadkich przypadkach – nowotwór zajmuje szyjkę, co umożliwia przeniesienie się procesu chorobowego na przymacicza. Dopóki jednak szyjka jest wolna, rak trzonu z reguły nie rozprzestrzenia się na przymacicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *