Pewne zmniejszenie szkodliwości tej pozycji możnja uzyskać zastosowaniem odpowiedniego krzesła (taboretu),’przesunięciem prawego oparcia fotela i pracą w masce.

Najmniej wyczerpująca jest praca lekarza w pozycji siedzącej przy leżącym pacjencie (ryc. 156). Ta metoda pracy wymaga odpowiednich urządzeń (unity rozdzielone, czyli półunity, „split- unit” — ryc. 157 i 158) oraz wyszkolonej asystentki, zdolnej do czynnego asystowania lekarzowi w pracy na cztery ręce. Pacjent przyjmowany w pozycji leżącej zacho-

– 2. Racjonalny podział czynności między lekarzem stomatologiem a asystentką podczas pracy umożliwia nie tylko odciążenie lekarza, ale i zmniejsza nadmierny wysiłek asystentki (ryc. 162). Zorganizowana praca wpływa ponadto korzystnie na układ nerwowy pracujących i pacjentów.

Szczególne znaczenie ma odpowiedni podział pracy, jeśli lekarz pracuje na 2, a nawet 3 stanowiskach z kilkoma asystentkami. Wymogi ergonomii idą bowiem w kierunku umożliwienia pracy stc matologowi na 2 stanowiskach z 2 lub 3 asystentkami. Podnosi to efektywność pracy lekarza o ponad 20%.

– 3. Standaryzacja najczęściej używanych zestawów narzędzi, czyli wprowadzenie tzw. kasetowego systemu narzędzi (i4yc. 162, 163). Podob nie racjonalizacja niektórych metod pracy bardzo efektywność. Chodzi tu między innymi o użycie elektrycznych wstrząsa rek do zarabiania wypełnień amalgamatowych lub pułkach materiałów, przeznaczonych na jedno wypełpienie.

– 4. Racjonalne umawianie pacjentów na czas, w chłonności i trudności zabiegów, jakie mają być v zależności od czaso- ykonane, aby można je było przeprowadzić w spokoju i bez pośpiechu, (pięższe zabiegi należy wyznaczać w okresach największej wydajności lei dziną 900 a 1100 i około 1600 w przypadku pracy popołudniowej. Należy unikać przeznaczania 15—20 min na 1 pacjenta, gd niu czasu na przygotowanie do zabiegu i innych cz yż wtedy po odlicze- ynności dodatkowych pozostaje zbyt mało czasu na efektywną pracę. O wiele racjonalniej jest przeznaczyć więcej czasu na jednego pacjenta (naw konać u niego więcej zabiegów na jednym posiedzeniu.

W planowaniu i organizacji gabinetów i pracow należy uwzględniać również bezpieczne i higieniczn

Pomieszczenia przeznaczone na gabinety i prac wysokość nie mniejszą aniżeli 3 m powierzchnia nć. przeznaczenia oraz liczby stanowisk pracy. Metraż regulują odrębne przepisy MZiOS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *