: gosset

Schorzenie to jest następstwem urazu kości ogonowych lub stawu krzyżowo- ogonowego, które są narażone na obrażenia łatwiej u kobiet niż u mężczyzn z powodu szerokiego rozstawienia guzów kości kulszowych, niższego położenia kości ogonowych.

Powstaje ono najczęściej po porodzie, trafiać się jednak może i po. upadku lub uderzeniu. Przemieszczenie kości ogonowych i naderwanie spajających je więzadeł nie jest jedyną przyczyną wywołującą to cierpienie. Decydującą rolę odgrywa – jak się zdaje – w większości przypadków niezależnie od urazu czynnik nerwowy. Być może, że gościec stawowy przyczynia się również w pewnej mierze do bólów w tej okolicy.

Przemieszczeniu ulega częściej druga kość ogonowa niż pierwsza. Niekiedy stwierdza się unieruchomienie w stawie między kością krzyżową a pierwszym kręgiem ogonowym.

Kobieta doznaje bólów na końcu kręgosłupa, szczególnie podczas siadania lub wstawania po dłuższym siedzeniu. Okolica kości ogonowych jest wrażliwa na ucisk. Często też występują bóle podczas oddawania stolca i spółkowania. Niekiedy badając chorą przez odbytnicę (wielki palec należy równocześnie włożyć do szpary sromowej) można stwierdzić, iż kość leżąca poniżej rozerwanego stawu da się przesunąć ku tyłowi i że brzeg kości leżącej ponad nią da się wówczas wyczuć palcem.

Leczenie jest w większości przypadków zachowawcze, ale może trwać przez całe miesiące. Polega ono na masażu bolesnej okolicy, zastosowaniu czopków lub maści (unguentum salicilicum, unguentum kalii jodati) oraz zapewnieniu choremu stawowi spokoju przez czasdłuższy. Należy zatem zalecić siadanie na poduszce gumowej z otworem w środku, tak aby kości ogonowe nie ulegały uciskowi. Dieta lekko strawna jest najwłaściwsza. Należy też leczyć zaparcie stolca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *