: TestujNet

We wszystkich tych sprawach nie stwierdza się jednak w wywiadach braku miesiączki ani jej opóźnienia, a szczegóły zebrane podczas badania ginekologicznego zwracają podejrzenie winnym kierunku. Zresztą przeprowadzenie badania różnicowego między tymi sprawami chorobowymi nie ma praktycznego znaczenia, gdyż wszystkie wymagają zabiegu operacyjnego.

Bardzo często należy rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z ciążą trąbkową, czy też zwyczajnym poronieniem (abortus). Należy jednak pamiętać, że w przypadkach zwyczajnego poronienia występują bóle raczej o charakterze bólów partych, umiejscowione w dole brzucha i w linii środkowej, i to zarówno przed pojawieniem się krwawienia, jak i w czasie niego. Nie ma objawów wstrząsu i wybitniejszej niedokrwistości. Nie stwierdza się również badaniem ginekologicznym znamiennego dla ciąży trąbkowej guza lub krwistka pozamacicznego, lub wolnej krwi w jamie brzusznej, której obecność stwierdza się przez opukiwanie. Nie ma również zmian w obrębie przydadków, które są przeważnie wielkości prawidłowej, O ile w ciąży pozamacicznej odchodzi doczesna bez kosmków, o tyle w trakcie poronienia odchodzi doczesna wraz z kosmkami.

Niekiedy można pomylić krwistek pozamaciczny z trzonem macicy ciężarnej w tyłozgięciu, ale macica ciężarnej ma kształt kulisty, jest ruchoma i odznacza się jednolitą zbitością. Krwistek natomiast ma granice nieregularne, zbitość niejednolitą i może się powiększać, jeżeli nastąpi dalsze krwawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *