: premtel - akcesoria GSM

Rak sutka (carcinoma mammae). Największe znaczenie kliniczne spoś’ód nowotworów sutka ma rak. Schorzenie to powstaje bardzo często w następstwie urazu lub przewlekłych zapaleń sutka i to raczej u wieloródek niż u pierwiastek i kobiet niezamężnych. Wyjątkowo trafia się u młodych dziewcząt. Należy przyjąć, że punkt szczytowy częstości występowania raka piersi przypada na okres przekwitania.

Ze względu na poważne następstwa tego schorzenia należy uważać za podejrzane pojawienie się w obrębie sutka jakiegokolwiek guza lub zgrubienia (a tym bardziej owrzodzenia). Szereg klinicystów radzi nawet usuwać w drodze operacji każdy guz w obrębie gruczołowego utkania sutka, nawet bez badania histologicznego (excisio explorativa), aby w przypadkach torbielowatego zapalenia gruczołu mlecznego nie dać powodu do złośliwego bujania tkanki, a w przypadkach istotnego raka nie pobudzić nowotworu do szybszego wzrostu.

Przerzuty raka sutka trafiają się najczęściej w kościach, w płucach i w wątrobie, występować jednak mogą i w innych narządach ustroju. Leczenie jest tylko operacyjne i polega na usunięciu całego sutka, wraz z mięśniem piersiowym większym, jego powięzią i gruczołami chłonnymi pachy. Leczenie energią promienistą stosowane bywa raczej przed operacją lub po niej niż jako metoda samoistna, ze względu na niekorzystne wyniki i możliwość uszkodzenia płuc.

Przebieg raka piersi w ciąży jest bardzo złośliwy. Nowotwór wykazuje bowiem wówczas wielką skłonność do przerzutów i rośnie bardzo szybko przez nacieczenie okolicznych tkanek. Co więcej, rak sutka może nawet powodować poronienia i porody przedwczesne. Z tego też powodu stwierdzenie tego schorzenia w ciąży jest wskazaniem do jej przerwania. (Zagadnienie to omówione zostało w ostatnim czasie obszerniej w piśmiennictwie polskim przez J. Piątkowskiego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *