Z punktu widzenia czynnościowego możemy określić menstruację jako poronienie niezapłodnionego jaja w cyklach owulacyjnych. W cyklach zaś bezowulacyjnych dominującą rolę odgrywają procesy neurohormonalne przebiegające cyklicznie w organizmie kobiety.
Miesiączka jest tylko jedną z charakterystycznych cyklicznych przemian w organizmie kobiety. Drugim istotnym elementem przemian cyklicznych są zmiany podstawowej temperatury ciała mierzonej w ustach lub w pochwie bezpośrednio po nocnym wypoczynku.
U kobiet z cyklami owulacyjnymi temperatury średnie drugiej fazy cyklu są wyższe o 0,3 – 0,5°C w porównaniu z fazą pierwszą. Podstawowa temperatura ciała wykazuje gwałtowny (w jednych wypadkach) lub powolny (w drugich) wzrost w momencie owulacji, podczas gdy przed jej wystąpieniem dość często stwierdzamy obniżenie o 0,1°C lub 0,2°C temperatury podstawowej. Charakterystyczne przebiegi temperatury w czasie cyklu przedstawia rycina 7 – krzywa ,,e” jest typowa dla cykli bezowulacyjnych. Kobiety w okresie owulacji mogą odczuwać, a nawet stwierdzać charakterystyczne objawy owulacyjne w postaci zwiększone- d = cykl owulacyjny z jednodniowym spadkiem temperatury podstawowej ciała przed jej owulacyjnym wzrostem e = jednofazowa temperatura podstawowa ciała, to znaczy taka sama w obu fazach cyklu. go zawilgocenia pochwy i sromu, występowania bólu owulacyjnego lub krwawienia. Na kilka dni przed jajeczkowaniem dochodzi do zwiększonego wydzielania śluzu szyjkowego, którego wydzielina jest przezroczysta i coraz bardziej rozcieńczona w miarę zbliżania się owulacji, lecz na 2 – 3 dzień po owulacji staje się ona dość szybko mętna, kleista i dopiero tuż przed miesiączką ponownie nieco ulega rozcieńczeniu. Kobieta odczuwa to jako zmiany wilgotności i jest to zjawisko występujące u około 70% kobiet. Natomiast tylko około 1/3 miesiączkujących kobiet odczuwa w miednicy małej ból – czasem w postaci nieznacznego ukłucia w momencie owulacji, a czasem w postaci kolki przemijającej w ciągu paru godzin. Czasami ból występuje przez dłuższy czas przed owulacją wraz z takimi doznaniami, jak wzdęcia brzucha, wzmożone parcie na mocz, wzmożona pobudliwość nerwowa czy zaburzenia snu. Krótkotrwałe, czasem kilka godzin lub jeden dzień trwające skąpe krwawienie, w okresie doznań bólowych czy najobfitszego wydzielania śluzu szyjkowego, świadczy o owulacji i wynika z okołoowulacyjnego spadku poziomu hormonów sterydowych we krwi.
Dodaj komentarz