Macicę można wykazać badaniem oburęcznym obok guza, zwykle w tyłozgięciu. Opukiwanie brzucha ponad torbielą daje wypuk tępy. Do boku od niej wypuk jest bębenkowy z powodu obecności pętli jelitowych.

Obmacanie brzucha daje niekiedy pewne wskazówki potwierdzające, że mamy do czynienia z guzem o płynnej treści. W przypadkach torbieli można bowiem wykazać niekiedy wyraźne falowanie płynu (undulatio). Stwierdza się je w ten sposób, że po lekkim uderzeniu z jednej strony guza odczuwa się je dłonią położoną na jego drugiej stronie. Tego rodzaju falowanie można stwierdzić nie tylko w kierunku od jednej strony do drugiej, lecz także od góry ku dołowi. Torbiele o ścianach słabo napiętych wykazują undulację, którą by można nazwać „długofalową“, torbiele o grubych ścianach – undulację „kiótkofalową“. Należy jednak podkreślić, że falowania w pewnych przypadkach nie stwierdza się. Odnosi się to przede wszystkim do wielu przypadków guzów wielokomorowych i torbieli wykazujących silne napięcie śródścienne.

=Stwierdzenie przy badaniu oburęcznym obu jajników na swoim miejscu wyłącza w zasadzie istnienie domniemanego guza jajnikowego poza nimi. Zdarza się wprawdzie, że torbiel rozwija się w jajniku nadliczbowym (trzecim), ale należy to do przypadków wyjątkowych. W rozpoznaniu różnicowym wchodzi w rachubę przede wszystkim wyłączenie następujących spraw chorobowych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *