Podłoże miłości erotycznej. Miłość erotyczna ma podłoże biologiczne (substrat biofizjologiczny bez którego nie mogłaby się rozwijać), podłoże psychiczne (cechy osobowości, a zwłaszcza właściwości procesów emocjonalnych) oraz podłoże społeczno-kulturowe (modele i wzorce oraz związane z nimi oczekiwania).
Istnieją zapewne zmiany biochemiczne oraz bioelektryczne w komórkach i tkankach, które stanowią substrat biofizjologiczny procesu emocjonalnego, jakim jest miłość erotyczna. Zmiany te nie zostały wykryte do dzisiejszego dnia. Wiadomo jedynie, że miłość erotyczna wywodzi się z potrzeby seksualnej. Mechanizmy natury psychicznej, które wpływają na powstawanie, przebieg, ekspresję i przemijanie miłości erotycznej są stosunkowo mało poznane. Dotychczasowe wysiłki koncentrowały się zresztą przeważnie na próbach wyjaśnienia mechanizmów powstawania miłości erotycznej.
Mechanizmy społeczno-kulturowe znane są przede wszystkim w postaci opisowej, historycznie rejestrującej różne modele, wzorce życia i poglądy dotyczące miłości erotycznej. W małym stopniu poznane są
– 74 Kazimierz Imieliński możliwości i drogi którymi czynniki społeczno-kulturowe mogą modyfikować przebieg i ekspresję miłości erotycznej. A że wpływ ten posiadają świadczą o tym obserwacje poczynione u homoseksualistów, których stosunkowo duży odsetek nie realizuje skłonności homoseksualnych w praktyce ani nie ujawnia miłości erotycznej poddając się naciskom większości społeczeństwa, dyskredytującego tego rodzaju zachowania.
Dodaj komentarz