Ból, który staje się bardzo dotkliwy i wykazuje największe nasilenie w okolicy głównego ogniska zapalnego, z czasem występuje nad całą jamą brzuszną. Najmniejsze wstrząsy, np. przy ruchach czy przy mówieniu, najmniejszy ucisk na powłoki brzuszne stają się dla chorej męczące. W miarę rozwijającego się zapalenia zaznacza się coraz większe wzdęcie brzucha w następstwie stopniowego porażenia jelit (bębnica).
Wymioty – później już bez poprzedzających nudności – oraz czkawka stają się coraz częstsze nawet po zupełnym wstrzymaniu płynów. Bezsenność i niepokój przyczyniają się w wysokim stopniu do podkopania sił chorej. Tętno staje się coraz mniej napięte, łatwo uciskalnc, a w końcu małe. Kończyny zaczynają ziębnąć, na skórze pojawia się pot, a powierzchowny szybki oddech występuje jako objaw zbliżającego się zgonu.
Czasami ustanie wymiotów i mniejsza jakby bolesność brzucha są dowodem nazbyt silnego osłabienia, pojawiającej się apatii i zobojętnienia chorej, a nie polepszenia się jej stanu. Wysoka gorączka, nieprzyjmowanie pokarmów, rosnący wysięk w jamie brzusznej doprowadzają prędko do wyczerpania sił żywotnych.
Przyczyną zgonu w przypadkach ostrego zapalenia tego typu jest postępujące osłabienie serca przez jady bakteryjne wchłaniane z ogromnej powierzchni zakażonej błony brzusznej. Niektóre objawy chorobowe są następstwem oddziaływania tych jadów na ośrodki naczynioruchowe (przyspieszenie i osłabienie tętna) oraz na nerw trzewiowy (rozszerzenie naczyń krwionośnych w jego obrębie, co powoduje wyrównawczy skurcz naczyń krwionośnych na obwodzie i bladość powłok).
Należy podkreślić, że i w miejscowych zapaleniach otrzewnej (w przebiegu perisalpingitis, perimetritis, pelveoperitonitis) objawy kliniczne w początkach schorzenia są takie same. W tych jednak przypadkach, w miarę postępującego odgraniczenia ogniska zakażenia od zdrowego otoczenia, objawy te po kilku dniach zaczynają się cofać i w końcu znikają, podczas gdy w przypadkach rozwijającego się zapalenia rozlanego otrzewnej właśnie się uwydatniają.
Dodaj komentarz