: centrumst

Jakkolwiek rozlane zapalenie otrzewnej nie jest ściśle biorąc chorobą ginekologiczną, to jednak schorzenia narządów płciowych kobiety odgrywają w etiologii tego zapalenia ważną rolę. Nie pomniejsza to znaczenia faktu, iż w przeważnej części przypadków przyczyną wstąpienia rozlanego zapalenia otrzewnej są schorzenia narządów mieszczących się w jamie brzusznej i nie pozostających w związku z częściami rodnymi. Choroby te powinny zatem być brane pod uwagę przede wszystkim.

Powodem do powstania rozlanego zapalenia otrzewnej w następstwie jej zakażenia są zwykle schorzenia miejscowe. Należą tu:

– 1)sprawyj zapalne w jamie brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, przydatków macicy itd.)

– 2)wytworzenie się nieprawidłowego połączenia jamy otrzewnowej ze światłem narządów w niej położonych (np. przebicie żołądka, jelit, dróg żółciowych, otorbio- nych ropni otrzewnowych itp.)

– 3)przedostanie się bakterii chorobotwórczych przez nieuszkodzoną ścianę jelita (za pośrednictwem naczyń krwionośnych i chłonnych)

– 4)przeniesienie się drobnoustrojów chorobotwórczych z tkanek sąsiadujących z otrzewną (np. w przebiegu rozwoju ropni nerki i jej otoczenia)

– 5)przedostanie się zarazków wywołujących zakażenie z zewnątrz wskutek ran drążących do jamy otrzewnowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *