: euromedical.pl

Mięsak pochwy jest nowotworem występującym w ustroju bardzo rzadko. Zależnie od budowy guza, przebiegu schorzenia i wieku, w którym powstaje, rozróżniamy dwie postacie mięsaka pochwy.

– a)Mięsak groniasty (sarcoma botryoides) występuje w pochwie nieletnich dziewczynek, najczęściej między i-2 rokiem życia, chociaż opisywano go również u noworodków. Punktem wyjścia lego nowotworu jest z reguły przednia ściana pochwy.

Ma on postać jakby szeroko uszypulowanego polipa tworzącego w miarę rozwoju kilka torbiel- kowatych wyrośli barwy żółtawej, brunatnej lub ciemnoczerwonej. Torbielki są z sobą połączone szypułkami, które łączą się z głównym pniem przypominając jakby winne grono. Nowotwór ten rosnąc bardzo szybko wypełnia i rozciąga pochwę, aż wreszcie pojawia się w jej przedsionku. Tworzy przerzuty do węzłów chłonnych miednicy, do opłucnej, płuc, kręgosłupa itd.

Wzrostowi nowotworu towarzyszą często krwawienia. Ze względu na to, że guz zamyka odpływ wydzieliny gromadzącej się ponad nim w pochwie, powstają często stany gorączkowe wskutek wchłaniania przez ściany pochwy produktów rozkładu tej wydzieliny. W miarę rozwoju nowotworu i wrastania jego do tkanki przymacicznej, do pęcherza moczowego lub do otrzewnej postępuje coraz bardziej charłactwo nowotworowe. Dolegliwości, których przyczyną jest nie tylko ucisk na cewkę i na pęcherz moczowy, lecz również ich stany zapalne, mogą czasami być bardzo przykre.

Etiologia tego schorzenia nie jest dotąd wyjaśniona. Według wszelkiego prawdopodobieństwa punktem wyjścia tego typu mięsaka pochwy są zbłąkane ogniska niezróżnicowanych jeszcze komórek mezodermalnych, które bujają równocześnie pod wpływem jakiegoś bliżej nieznanego bodźca. W utkaniu nowotworu znajdujemy obok łącznotkankowego podścieliska chrząstki i włókna mięśni prążkowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *