Rozpoznanie rozerwania szyjki macicy jest łatwe, jeśli część pochwową nastawi się dobrze we wziernikach łyżkowych. Używane w tym celu wzierniki rurkowe-nieraz niedostatecznie szerokie – są nieodpowiednie, gdyż nie może się ona zmieścić w ich świetle.

Po uchwyceniu kleszczykami każdej z warg części pochwowej z osobna można je odwirąć i szyjkę odtworzyć w pierwotnym jej kształcie. Wówczas jest rzeczą łatwą ocenić, jak daleko sięga pęknięcie. Czasami jednak zbliznowacenie szyjki jest tak duże, że nie dopuszcza w mniejszym lub większym stopniu do jej uruchomienia i odwinięcia warg.

Mimo że rozpoznanie pęknięcia szyjki zdaje się nie nastręczać trudności, popełnia się czasami omyłki lecząc to schorzenie jako nieżytową nadżerkę, zapalenie mięśniówki macicy (ze względu na twardość części pochwowej) 'oraz zapalenie śluzówki szyjki macicy.

Ponieważ błona śluzowa części pochwowej w odcinku zwróconym ku światłu pochwy staje się po pewnym czasie nierówna, w niektórych jej miejscach pojawiają się grudki zamkniętych i powiększonych jajeczek Nabo- tha, a między nimi jakby rozpadliny niektórzy oceniają również ten stan błędnie jako zaczątek raka szyjki macicy.

Badanie szyjki palcami wykazuje prawie zupełny brak ścian bocznych części pochwowej oraz odchylenie od siebie obu jej warg. Leczenie. Jedynie celowe leczenie rozerwań polega na ich zeszyciu z doprowadzeniem szyjki macicy do pierwotnego kształtu. W wielu przypadkach okazuje się jednak koniecznością uprzednie wyleczenie nieżytu szyjki. Jajeczka Nabotha nakłuwa się przed wykonaniem zabiegu.

Jakkolwiek tylko obustronne pęknięcie prowadzi do wywinięcia warg części pochwowej, to jednak i jednostronne rozerwanie szyjki może być tak głębokie, że uzasadnia konieczność zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *