: http://sekret-zdrowia.pl/2018/08/20/czy-lipoliza-jest-bezpieczna/

Zamknięcie przewodu płciowego nie zawsze jest następstwem wady rozwojowej, ale bywa czasami wyrazem przejścia przez kobietę pewnych spraw chorobowych tej okolicy. Omawianie jego w rozdziale o wadach rozwojowych żeńskich narządów rodnych wewnętrznych jest usprawiedliwione, gdyż objawy kliniczne tego cierpienia – bez względu na ich etiologię – są takie same i wymagają takich samych sposobów leczenia.

Zamknięcie kanału rodnego bywa zwykle umiejscowione w pochwie i macicy. Wady tego rodzaju w jajowodach należą do wyjątkowych i dotyczą przeważnie odcinków tuż przy macicy.

Zarośnięcie kanału rodnego w pochwie (atresia vaginalis) może mieć trojaką postać: albo mamy do czynienia z zupełnym brakiem jej światła -pochwa jest wówczas litym lącznotkankowym tworem mniejszych lub większych rozmiarów albo zarośnięcie dotyczy tylko pewnego odcinka pochwy, podczas gdy reszta jej jest zupełnie prawidłowa albo też w obrębie pochwy znajduje się poprzeczna przegroda łącząca obie ściany narządu i mająca jakieś otwory lub nie. Srom, macica oraz jajowody mogą być we wszystkich tych przypadkach prawidłowo rozwinięte. Niekiedy jednak w macicy stwierdza się takie zaburzenia rozwojowe, jak rozdwojenie macicy, macicę szczątkową itp.

Zamknięcie przewodu płciowego w sromie zdarza się również często. Polega ono na zrośnięciu się z sobą warg sromowych mniejszych i ku tyłowi położonego odcinka warg sromowych większych albo też samych tylko warg sromowych małych, Jeżeli wejście do pochwy zamyka tylko cienka błona w obrębie błony dziewiczej łub tuż poza nią (atresia hymenalis aut atresia suprahymenalis), usunięcie tej wady nic jest trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *