: www.goldenline.pl/firma/www-egerton-pl/

Leczenie gestagenami w ciąży. Progesteron jest hormonem ochronnym dla ciąży. Jego działanie polega głównie na zmniejszeniu kurczliwości mięśnia macicznego, z jednoczesnym zaciśnięciem okolicy ujścia wewnętrznego – co stanowi zamknięcie dla dolnego bieguna jaja płodowego. Poza tym progesteron jest uważany za czynnik immunosupresyjny, ułatwiający tolerancję’płodu przez matkę. Wykazano, że progesteron hamuje cytotoksyczny efekt limfocytów kobiety ciężarnej na komórki płodu.

W pierwszych tygodniach ciąży źródłem progesteronu jest ciałko żółte, którego działanie ma znaczenie od czasu zagnieżdżenia do ok. 50 dnia ciąży. Niewydolność ciałka żółtego w tym okresie jest odpowiedzialna za Vs poronień samoistnych w I trymestrze ciąży.

Stosowanie gestagenów w I trymestrze ciąży. Wskazaniem do podania progesteronu w I trymestrze ciąży jest niedobór tego hormonu, spowodowany niewydolnością ciałka żółtego. Stężenie progesteronu w osoczu mniejsze niż 10 ng/ml wymaga podawania progesteronu egzogennego. Skuteczne w takich przypadkach jest m.in, podawanie progesteronu w postaci czopków dopochwowych, co powoduje zwiększenie stężenia w osoczu do wartości 15 ng/ml. Najczęściej stosuje się kapronian 17-hydroksyprogesteronu (Kaprogest) w postaci wstrzyknięć domięśniowych.

– 17-Hydroksyprogesteron w poronieniach nawykowych stosuje się w dawkach 250-500 mg na tydzień, w grożących poronieniach w dawce 500 mg/24 h codziennie, aż do czasu ustąpienia krwawienia, po czym co

– 3-4 dni, 250-500 mg. Alliloestrenol (Gestanon, Turinal) podaje się do 16 tygodnia ciąży w dawce 5-10 mg/24 h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *