Rozpiętość zdolności do przeżycia orgazmu u kobiet jest bardzo duża. Z badań Kinseya i współpracowników (1953) wynika, że 14°/o kobiet osiąga regularnie orgazm przy stosunkach płciowych, natomiast ok. 10°/o kobiet nie osiąga go nigdy. Między tymi skrajnymi grupami istnieje szereg kobiet, u których zdolność ta jest wykształcona w różnym stopniu. Zdolność do przeżycia orgazmu pojawia się u niektórych kobiet jeszcze przed wystąpieniem objawów dojrzewania seksualnego. W 11 roku życia przeżywało orgazm już 9% badanych, a w 13 roku życia – 14%. Prawie wszystkie te orgazmy pojawiały się w wyniku masturbacji. '

Masturbacja odgrywa dużą rolę w „nauczeniu się” przeżywania orgazmu. 84% badanych kobiet (Kinsey i wsp., 1953) osiągało orgazm przy masturbacji poprzez stymulację palcami łechtaczki i warg sromowych mniejszych. Około 2% kobiet dojrzałych miewało orgazm wywołany jedynie przez fantazję i wyobrażenia erotyczne – bez dotykania narządów płciowych. Warto zaznaczyć, że wyobrażenia erotyczne towarzyszą uprawianej masturbacji u 50% kobiet.

Około 70% masturbujących się kobiet osiąga orgazm w czasie 4 mi- 12 – Seksuologia Społeczna nut, a ok. 50% nawet w czasie 3 minut od chwili rozpoczęcia masturbacji. Czas potrzebny do uzyskania orgazmu w wyniku stosunków płciowych jest nieco inny. Gebhard (1968) badał odsetek kobiet osiągających orgazm przy stosunku, dokonując porównań z długością trwania stosunku. Wykazał, że czas poniżej 1 minuty jest dla większości kobiet zbyt krótki, aby uzyskać regularnie orgazm przy stosunkach płciowych. Jeśli jednak czas ten przedłuży się, to odsetek kobiet osiągających orgazm nieznacznie tylko wzrasta, i to niezależnie od długości czasu trwania stosunku. Kobiety, które podawały czas 1-2 minut, 2-4 minut, 4-8 minut i 8-11 minut, różniły się nieznacznie pod względem częstości uzyskiwanego orgazmu. Prawie połowa z nich uzyskiwała orgazm w 90- 100% przy stosunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *