: golebie.org.pl

Śluzówka szyjki macicy składa się z pojedynczej warstwy wysokiego nabłonka walcowatego, zaopatrzonego w migawki. Gruczoły jej o typie groniastym, dosyć liczne, są również wyścielone nabłonkiem walcowatym. Śluzówka części pochwowej jest pokryta, jak już wyżej wspomniano, nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, nie zawierającym gruczołów. Widoczne niekiedy na jej powierzchni tzw. pęcherzyki Nabotha (ovula Nabothi) są torbielkami zastoinowymi, które powstają wskutek zamknięcia prze- unieruchomienie macicy przez zrosty, nawet w prawidłowym położeniu, jest jednak zjawiskiem chorobowym.

Prawidłowe położenie macicy, tj. lekkie zgięcie ku przodowi trzonu wobec szyjki (anteflexio), jest utrzymywane przez układ mięśniowo-powięziowo-więzadłowy, który jednocześnie łączy macicę z otoczeniem. Główną rolę odgrywają tutaj mięśnie dna macicy i łącznotkankowe zespolenia przestrzeni podotrzewnej.”

Ponieważ stwierdzono, że tkankę łączną leżącą w otoczeniu macicy, pęcherza moczowego, pochwy i prostnicy należy uważać za jedną całość, dawne pojęcie „przymacicza“ jako łącznotkankowych mas obejmujących nadpochwową część szyjki macicy i rozciągających się po obu stronach trzonu wraz z naczyniami aż do miejsca odejścia przydatków (Virchow) musiało ulec sprostowaniu. Zamiast tego wprowadzono określenie i nazwę tkanki łącznej „miedniczej“, przez którą rozumiemy tkankę łączną otaczającą narządy miednicy małej, a rozmieszczoną między dnem miednicy i otrzewną miedniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *